20
Tuesday 2021

moment musical / Fuchs–Mahler

Teatr Słowackiego / sala lustrzana

Gustav Mahler: Urlicht (Des Knaben Wunderhorn)
Robert Fuchs: Improvisation na fortepian Op. 11
Gustav Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen (Rückert-Lieder)

Wioletta Fluda-Tkaczyk fortepian
Sebastian Szumski baryton

Zestawienie twórczości Fuchsa i Mahlera nie jest przypadkiem. Robert Fuchs (1847-1927), wybitny profesor Konserwatorium Wiedeńskiego, wykształcił wielu znakomitych kompozytorów, w tym Gustava Mahlera. Twórczość Fuchsa należy do okresu późnoromantycznego. Mimo iż za życia był artystą niezwykle popularnym, dziś jego kompozycje są niestety mocno zapomniane. W dorobku Mahlera (1860-1911) bardzo ważne miejsce zajmują symfonie i pieśni które charakteryzuje wachlarz niezwykłej kolorystyki brzmieniowej. Sam kompozytor wspominał, że jego muzyka jest silnie autobiograficzna.

Zapraszamy do wysłuchania dwóch pieśni Gustava Mahlera: Urlicht (Des Knaben Wunderhorn) oraz Ich bin der Welt abhanden gekommen (Rückert-Lieder) między którymi zabrzmią Improwizacje op. 11 na fortepian Roberta Fuchsa. (Wioletta Fluda-Tkaczyk)

Wtorek MOMENT MUZYCZNY krótki koncert (30-40’) z interdyscyplinarnym wprowadzeniam ideowym – ze względu na popołudniową porę adresowany do wszystkich tych, którzy zaraz po szkole, zaraz po pracy chcą zaczerpnąć nieco powietrza w postaci sztuki i wolnej myśli w urzekającej atmosferze Teatru Słowackiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

współorganizatorem koncertu jest  
 • Date
  20/04/2021
 • Time
  18:00
 • Venue
  Teatr Słowackiego / sala lustrzana
 • Address
  plac Świętego Ducha 1, Kraków