MOMENT MUZYCZNY (2021) 

MOMENT MUZYCZNY (2021) 

To nie przypadek, że społeczeństwa silne ekonomicznie mają intensywne i autonomiczne życie kulturalne. Otwarte umysły są zdolne do innowacji, a innowacja oznacza dobrobyt. Muzyka klasyczna to międzynarodowa dziedzina sztuki wzbogacona o lokalną wrażliwość. Jest elementem europejskiej tożsamości i częścią życia kulturalnych ludzi, ponieważ inspiruje w sposób wyjątkowy. Mozart, Beethoven, Chopin, Mahler, Szymanowski, Strawiński to sieć łączności kulturowej i paszport do cywilizowanego, kulturalnego, innowacyjnego świata.

Kraków odwiedzany przez ogromne rzesze zagranicznych turystów powinien prezentować ofertę kulturalną z najwyższej półki światowej nawet, gdyby owi turyści mieli z niej nie skorzystać. Sama jednak obecność w przestrzeni polskiej stolicy turystyki takiej oferty daje zagranicznym gościom wyobrażenie o naszym potencjale kulturalnym.

Areną prezentacji muzycznych stał się Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który swą wspaniałą architekturą daje możliwość zachwycenia się i oderwania od rzeczywistości. Wejście z ulicy, z gwaru, przejście z biegu – do miejsca, gdzie czas zatrzymał się w XIX wieku. Nastrój buduje uczucie doznania wejścia w zaczarowany świat sztuki. Może na krótko, ale warto się przenieść, by potem pełniej żyć.

czasem wystarczy… MOMENT MUZYCZNY zaraz po szkole / zaraz po pracy 

koncerty z interdyscyplinarnym wprowadzeniem do programu od marca do grudnia 2021

dni i godziny – w tygodniu, wczesnym popołudniem

miejsce realizacji: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

alternatywnie:

foyer Małopolskiego Ogrodu Sztuki 

Sala Sala Złota lub Lustrzana Filharmonii im. K. Szymanowskiego 

Projekt był całorocznym cyklem edukacyjnym, na który złożyło się łącznie 21 koncertów w 7 blokach po 3. Repertuarowo skupiliśmy się na kameralistyce. Architektura Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie idealnie nadaje się do odtwarzania takiej muzyki, a jednocześnie daje możliwość obcowania z pięknym wnętrzem, co ma niebagatelne znaczenie dla oddziaływania na percepcję słuchacza. Nie bez znaczenia pozostaje również komfort słuchacza w wygodnym fotelu, w intymnym ciepłym wnętrzu, niezależnie od pory roku.

Program muzyczny koncertów:

KAMERALISTYKA WOKALNA

Renesansowe perełki muzyki niemieckiej, francuskiej i włoskiej – częściowo znane, ale stosunkowo rzadko wykonywane ze względu na poziom trudności tych utworów. 

ANTOLOGIA SONATY BAROKOWEJ

Od wieloodcinkowej canzony instrumentalnej przez sonaty da camera i da chiesa aż do sonaty jednoczęściowej, powstałej u schyłku epoki baroku. Na deser sonaty Janitscha – twórcy tradycji piątkowych koncertów filharmonicznych.

KWINTET SEKSTET SEPTET Sukiennice

Utwory na składy od 5 do 7 wykonawców grających na instrumentach smyczkowych i dętych. W programach Mozart, Beethoven i Reger.

NOTTURNO SERENADA DIVERTIMENTO

Pieśń nocy w twórczości Mozarta, Salieriego, Schuberta, Schumanna i Brahmsa. XVII- i XVIII-wieczne muzyczne impresje w nastroju przygaszonych świateł lub prawie zupełnej ciemności.

FRANCUSKI BAROK

Marais, Couperin i Rameau to zaledwie wierzchołek góry lodowej, którą jawi się twórczość kompozytorów związanych z francuskim dworem królewskim. Niespotykane, lecz w Polsce niedostatecznie jeszcze poznane bogactwo finezji, efektów i afektów. 

MOMENT PRZEMIANY

Manieryzm Gesualda, Sturm und Drang u Carla Philippa Emanuela Bacha czy Ekspresjonizm w muzyce Schoenberga, Szymanowskiego i Szostakowicza – rozwój muzyki następował linearnie i w większych skokach. Tym razem skupimy się na tych gruntowniejszych przemianach, sprawiających że nic co potem nie było już takie jak dawniej.

DROGI DO BACHA

Schütz, Pergolesi, Buxtehude, Bruhns czy Szarzyński – Bach nie objawił się z niczego, znał twórczość swych poprzedników. Chcąc zrozumieć twórczość tego geniusza nie sposób nie wsłuchać się w kompozycje wcześniejsze, z których wyrosła twórczość tego muzycznego giganta.