Joseph Haydn: Symfonia D-dur Hob. I/62
Franz Schubert: V Symfonia B-dur D 485
Joseph Haydn: Symfonia C-dur Hob. I/63 „La Roxelane” (wersja pierwsza)
Zofia Wojniakiewicz Maciej Czepielowski Marzena Biwo Agata Habera Paulina Woś Tomasz Góra Marta Korbel Jadwiga Czepielowska Izabela Kozak Beata Nawrocka Agnieszka Krawczyk Agnieszka Świątkowska skrzypce
Natalia Reichert Mariusz Grochowski Teresa Wydrzyńska Jacek Dumanowski altówka
Monika Hartmann Konrad Górka wiolonczela
Marco Lo Cicero Rafał Gorczyński kontrabas
Dominika Staszkiewicz flet
Patrycja Leśnik-Hutek Jan Hutek obój
Joaquin Guerra Adria Sanchez Calonge fagot
Félix Polet Alicja Rozwadowska róg
Paweł Gajewski Marian Magiera trąbka
Tomasz Sobaniec kotły
Jan Tomasz Adamus dyrygent
–
Podejmujemy się wykonania wszystkich 108 symfonii Haydna z naturalnej skłonności do sztuki i w proteście przeciwko krzykliwej wulgarności naszej epoki.
Chcemy intensywnie praktykować sztukę, regularnie powracać do fundamentalnego repertuaru, istotnych dzieł, które stworzyły naszą kulturę. Chcemy celebrować rytuał codziennego wyznawania sztuki.
Joseph Haydn jest jednym z najsłynniejszch kompozytorów w historii muzyki. Sięgamy po wszystkie 108 symfonii Haydna, ponieważ jesteśmy ciekawi, w jakim stopniu to przedsięwzięcie nas zmieni, jak duży będzie miało wpływ na nasze otoczenie artystyczne i społeczne. Być może będzie to podróż w czasie, ale z konieczności przez każdego inaczej rozumiana. Jednak najbardziej uniwersalne i najbardziej użyteczne jest potraktowanie tego projektu jako pretekstu do przypomnienia sobie kontekstów: epoki, dzieł sztuki, idei. Haydn to czasy wielkich zmian społecznych, ale przede wszystkim tak ważna dla nas, wyznawców humanizmu, epoka triumfu idei oświeceniowych. Stajemy na barkach geniuszu tej epoki, by widzieć więcej i dalej. Niech wykonanie wszystkich symfonii Haydna będzie swego rodzaju deklaracją przywiązania do uniwersalnych, postępowych wartości i hymnem na cześć otwartych umysłów.
Muzyka klasyczna to międzynarodowa dziedzina sztuki wzbogacona o lokalną wrażliwość. Nasze wykonanie kompletu symfonii Haydna nie jest pomnikiem jednego dyrygenta. Poszczególne wieczory poprowadzą różni liderzy, wnosząc własne propozycje repertuarowe towarzyszące kolejnym symfoniom, przez co uchronią projekt przed rutyną. W czasach, gdy sztuka stała się jednym z najsilniejszych instrumentów edukacji, innowacji i integracji społecznej, traktujemy nasze przedsięwzięcie jako szeroki, trwały most łączący wszystkie światy, których na naszej drodze zdołamy dotknąć. Niech nasz Haydn 2018-2023 będzie niczym słowa Safony: Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy – pogodnie, życzliwie.
Patronat Honorowy: Konsul Generalny Austrii
współorganizatorem koncertu jest
- Date04/11/2021
- Time19:30
- VenueFilharmonia im. Karola Szymanowskiego
- Addressul. Zwierzyniecka 1