Zespół Capella Cracoviensis to grupa muzyczna składająca się z chóru i orkiestry. Gra muzykę od czasów renesansu do wczesnego romantyzmu. Używa instrumentów z dawnych czasów i stosuje historyczne sposoby wykonania.
Capella Cracoviensis występowała na ważnych festiwalach i w znanych salach koncertowych, takich jak: Concertgebouw Amsterdam, Bachfest Leipzig, Opéra Royal Versailles, NOSPR Katowice czy Filharmonia Szczecińska. Współpracowała z wieloma znanymi dyrygentami i solistami, np. Evelino Pidó, Christophe Rousset czy Paul McCreesh.
Jednym z największych sukcesów zespołu był koncert w Krakowie 27 sierpnia 2016 roku. W jeden dzień wykonał wszystkie symfonie Beethovena na instrumentach historycznych. W koncercie wzięło udział 90 muzykantów, 44 śpiewaków i 5 dyrygentów z 14 krajów. Publiczność liczyła 2300 osób, a wydarzenie było transmitowane na żywo w radiu.
Capella Cracoviensis nagrała wiele albumów, w tym opery Pergolesiego i Porpory dla wytwórni Decca. Album “Germanico in Germania” Porpory otrzymał prestiżową nagrodę Diapason d’Or. Współpracowała także z innymi wytwórniami, nagrywając dzieła Bacha, Lully’ego, Charpentiera i Schuberta.
W 2018 roku zespół rozpoczął projekt “Haydn – wszystkie symfonie”.
Capella Cracoviensis przygotowała również wersje sceniczne oper, takich jak “Amadigi di Gaula” Haendla, “Wesele Figara” Mozarta czy “Orfeo ed Euridice” Glucka. Tworzą też niecodzienne projekty, np. madrygały Monteverdiego w barze mlecznym, pieśni Mendelssohna w lesie czy “Sen nocy letniej” z dziećmi z dysfunkcjami wzroku jako aktorami.
Zespół powstał w 1970 roku w Krakowie. Jego pierwszym kierownikiem był Stanisław Gałoński. Od 2008 roku dyrektorem jest Jan Tomasz Adamus.