21
Sunday 2021

OR The Man with Night Sweats

Łaźnia Nowa

OPERA RARA 2021

Iain Bell
The Man With Night Sweats – wyznania nosiciela HIV
monodram operowy
światowa premiera sceniczna

 

Iain Bell – kompozytor
Thom Gunn – tekst
Krystian Lada – koncepcja, reżyseria i scenografia
Aleksandr Prowaliński – reżyseria świateł i scenografia

Alex Rosen – bas
William Kelley – fortepian

Produkcja:
Festiwal Opera Rara (Polska)
The Airport Society (Belgia)

Monodram operowy The Man With Night Sweats – Wyznania nosiciela HIV to druga część cyklu – trylogii o współczesnych mężczyznach, którego inicjatorem jest polsko-brytyjski duet – reżyser Krystian Lada i kompozytor Iain Bell. Spektakl bazuje na autobiograficznych wierszach brytyjskiego poety Thoma Gunna. Poezja Gunna jest odpowiedzią na epidemię AIDS oraz obserwacją kryzysu z nią związanego podczas jego nasilenia w latach 80. ubiegłego wieku. Głównym bohaterem jest mężczyzna obserwujący śmierć najbliższych mu ludzi umierających na AIDS, a równocześnie będący świadom, że sam jest zarażony wirusem HIV. Rany spowodowane przez epidemię HIV i AIDS w społeczności LGBTQ+ pozostają nadal niezagojone. Monodram jest osobistym hołdem twórców dla tych, którzy stawili i nadal stawiają czoła wyzwaniu życia z HIV.

W rolę bohatera monologu wcieli się amerykański bas Alex Rosen. Rosen jest absolwentem prestiżowej Juilliard School w Nowym Jorku. Zadebiutował współpracą z zespołem muzyki barokowej Les Arts Florissants pod kierownictwem Williama Christie, wykonując repertuar Haydna i Handla. Rosen z sukcesami występuje na najważniejszych scenach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych, takich jak Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Theater Basel, festiwal w Aix-en-Provence i Opera Philadelphia.

Dziennikarz Mateusz Ciupka tak pisał na łamach „Ruchu Muzycznego” o pierwszej części trylogii zatytułowanej Comfort Starving po tegorocznej premierze w Świdnicy: „Monolog udręczonego wewnętrzną obsesją wagi, umierającego z powodu chorej fiksacji Adama, był przesiąknięty wrażliwością, troską i współodczuwaniem. Spektakl był pierwszym ogniwem nieukończonej trylogii. Jeśli pozostałe dwa będą równie poruszające, to prawdopodobnie mamy do czynienia z jednym ze współczesnych arcydzieł sceny operowej.”

 

Wydarzenie realizowane w ramach festiwalu Opera Rara.

 

patroni medialni

 

partnerzy wydarzenia

   

 

 • Date
  21/11/2021
 • Time
  19:00
 • Venue
  Łaźnia Nowa
 • Address
  Os. Szkolne 25