Georg Friedrich Händel: Belshazzar
Karol Kozłowski – Belshazzar
Joanna Sojka – Nitocris
Rafał Tomkiewicz – Cyrus
Sebastian Szumski – Gobrias
Jakub Foltak – Daniel
CAPELLA CRACOVIENSIS
chór & orkiestra na historycznych instrumentach
Michalina Bieńkiewicz Jolanta Kowalska-Pawlikowska Magdalena Łukawska Antonina Ruda sopran
Łukasz Dulewicz Klaudyna Nitkiewicz Matylda Sielska Ilona Szczepańska alt
Dominik Czernik Bartosz Gorzkowski Szczepan Kosior Piotr Szewczyk tenor
Michał Dembiński Adam Radnicki Szymon Sobczyk Piotr Zawistowski bas
Petra Ambrosi Patrycja Leśnik-Hutek obój
Carles Vallès fagot
Paweł Gajewski Marian Magiera trąbka
Tomasz Sobaniec kotły
Kinga Ujszaszi Agata Habera
Jadwiga Czepielowska Agnieszka Krawczyk skrzypce I
Izabela Kozak Ludmiła Piestrak
Tomasz Góra Olena Kholodkova skrzypce II
Anna Nowak Szymon Stochniol altówka
Konrad Górka Julianna Vinci wiolonczela
Michał Bąk kontrabas
Aleksander Mocek Klaudia Łoboda klawesyn / organy
Christina Pluhar dyrygentka
bilety (40/30 zł) dostępne na stronie oraz w kasach Filharmonii Krakowskiej
czas trwania: 3h (w tym przerwa)
AKT I
Nitokris, matka króla Baltazara (Belshazzara) rozważa nietrwałość ludzkich królestw, wyraża obawy o upadek Babilonu i szuka rady u proroka Daniela, który przypomina jej o konieczności poddania się woli Boga i akceptacji nieuchronnego losu.
Stojący na murach miasta Babilończycy drwią z Cyrusa i jego planów zdobycia miasta. Gobrias, Asyryjczyk, który przeszedł na stronę Cyrusa po tym, jak jego syn został zamordowany przez Baltazara, potwierdza, że nie sposób przedrzeć się przez umocnienia Babilonu. Cyrus pociesza go i opowiada o śnie, w którym widział wyschnięty Eufrat. Podsunęło mu to plan: gdyby przekierować nurt rzeki do jeziora za murami, jego wojska mogłyby wkroczyć do miasta przez suche koryto. Gobrias popiera ten pomysł, sugerując, by przeprowadzić go w dniu święta Szeszacha, kiedy to Babilończycy oddają cześć swojemu bogu wina, a ich religijnym obowiązkiem jest upijać się. Cyrus zagrzewa swoje wojska do walki i prosi Boga o wsparcie. W Babilonie prorok Daniel przepowiada uwięzionemu ludowi żydowskiemu rychły upadek miasta i ogłasza Cyrusa ich wybawcą zesłanym przez Boga. Żydzi wznoszą radosną pieśń o nadchodzącym wybawieniu.
Baltazar rozpoczyna święto na cześć Szeszacha. Lud oddaje się zabawie i pijaństwu. Nitokris błaga swojego syna, by przerwał obchody, ale on nakazuje przynieść z świątyni święty kielich Żydów, by użyć go jako pucharu do wina. Nitokris i Żydzi ostrzegają go przed konsekwencjami tego świętokradztwa. Lud żydowski reaguje, zapowiadając, że Baltazar wkrótce odczuje gniew Boga.
AKT II
Plan Cyrusa zaczyna się wypełniać. Z bożą pomocą udaje się przekierować nurt wód Eufratu, Persowie intonują wojenną pieśń i przekraczają suche już koryto rzeki.
Uczta Babilończyków osiąga punkt kulminacyjny. Baltazar bluźni Jahwe i właśnie w momencie, gdy ma przyłożyć kielich do ust, dzieje się to, przed czym ostrzegali go Żydzi. Ukazały się palce ręki ludzkiej wypisujące na ścianie niezrozumiałe słowa „mene, mene, tekel, ufarsin”. Baltazar oniemiały z przerażenia jest w stanie wydać tylko przerażone westchnienie. Lud Babilonu woła o pomoc. Żaden z nadwornych mędrców nie potrafi odczytać napisu i na sugestię Nitokris przywołany zostaje prorok Daniel. Ten tłumaczy, że: „mene – to wola Boga, którego znieważyłeś, że dni twojego panowania są policzone; tekel – zostałeś zważony na wadze i okazałeś się zbyt lekki; ufarsin – twoje królestwo zostanie podzielone i oddane Medom i Persom”. Nitokris błaga Baltazara, by prosił Jahwe o przebaczenie, ale nawet w tej sytuacji nie daje się on przekonać słowom matki. Tymczasem Cyrus i Gobrias wdzierają się do miasta, przygotowując grunt pod obalenie Baltazara.
AKT III
Nitokris otrzymuje wiadomość o zdobyciu miasta. Żydzi świętują i dziękują Jahwe za jego miłosierdzie. Przekonany o swojej sile, zuchwały Baltazar staje naprzeciw najeźdźcom, ale ginie w bitwie. Nitokris poddaje się nowemu władcy, Cyrusowi, który obiecuje wolność również Babilończykom i prosi Nitokris, by przyjęła go jako syna w miejsce Baltazara. Daniel przepowiada Cyrusowi, że stanie się wybawcą ludu Izraela i odbuduje miasto oraz świątynię Jerozolimy. Wszyscy śpiewają Bogu pieśń pochwalną.
współorganizatorem koncertu jest Filharmonia Krakowska
koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty
- Date20/03/2025
- Time19:00
- VenueFilharmonia Krakowska
- Addressul. Zwierzyniecka 1, Kraków