Upcoming Events
18/01/2018
polecane

Haydn 2018 – 2023

Post Image

Podejmujemy się wykonania wszystkich 108 symfonii Haydna z naturalnej skłonności do sztuki i w proteście przeciwko krzykliwej wulgarności naszej epoki.

Chcemy intensywnie praktykować sztukę, regularnie powracać do fundamentalnego repertuaru, istotnych dzieł, które stworzyły naszą kulturę. Chcemy celebrować rytuał codziennego wyznawania sztuki.

JOSEPH HAYDN
WSZYSTKIE SYMFONIE
COMPLETE SYMPHONIES
CAPELLA CRACOVIENSIS
KRAKÓW 2018 – 2023

na historycznych instrumentach
on period instruments

Joseph Haydn jest jednym z najsłynniejszch kompozytorów w historii muzyki. Sięgamy po wszystkie 108 symfonii Haydna, ponieważ jesteśmy ciekawi, w jakim stopniu to przedsięwzięcie nas zmieni, jak duży będzie miało wpływ na nasze otoczenie artystyczne i społeczne. Być może będzie to podróż w czasie, ale z konieczności przez każdego inaczej rozumiana. Jednak najbardziej uniwersalne i najbardziej użyteczne jest potraktowanie tego projektu jako pretekstu do przypomnienia sobie kontekstów: epoki, dzieł sztuki, idei. Haydn to czasy wielkich zmian społecznych, ale przede wszystkim tak ważna dla nas, wyznawców humanizmu, epoka triumfu idei oświeceniowych. Stajemy na barkach geniuszu tej epoki, by widzieć więcej i dalej. Niech wykonanie wszystkich symfonii Haydna będzie swego rodzaju deklaracją przywiązania do uniwersalnych, postępowych wartości i hymnem na cześć otwartych umysłów.

Muzyka klasyczna to międzynarodowa dziedzina sztuki wzbogacona o lokalną wrażliwość. Nasze wykonanie kompletu symfonii Haydna nie jest pomnikiem jednego dyrygenta. Poszczególne wieczory poprowadzą różni liderzy, wnosząc własne propozycje repertuarowe towarzyszące kolejnym symfoniom, przez co uchronią projekt przed rutyną. W czasach, gdy sztuka stała się jednym z najsilniejszych instrumentów edukacji, innowacji i integracji społecznej, traktujemy nasze przedsięwzięcie jako szeroki, trwały most łączący wszystkie światy, których na naszej drodze zdołamy dotknąć. Niech nasz Haydn 2018-2023 będzie niczym słowa Safony: Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy – pogodnie, życzliwie.

wpisz do kalendarza
2018 save the date

Patronat Honorowy: Konsul Generalny Austrii